Kolumni Koillissanomissa maaliskuussa 2004
TAISTELUHELIKOPTERIT LENSIVÄT POIS
Asiaa tutkinut puolustusvoimain työryhmä on päätynyt johtopäätöksen, että "taisteluhelikopterit ovat 13 eri asejärjestelmän vertailussa nykyisellä puolustusmäärärahojen tasolla liian kalliita, sillä jo minimimää-rä (12) taisteluhelikoptereita maksaisi noin puolet uusien järjestelmien hankintaan ja ylläpitoon esitystä miljardista eurosta". Tätä lopputulosta saattoi odottaa, koska kansanedustajista koottua hekotyöryhmää ei ollut kutsuttu koolle aikoihin.
      Taisteluhelikopterihankinta taistelutti kansanedustuslaitosta todella rajusti. Se ujutettiin erään sodista suuresti kiinnostuneen pääministerin tukemana vuoden 1997 puolustusselontekoon. Eduskunta hyväksyi koptereista kuitenkin vain uusimisen tarpeessa olevien kuljetushelikopterien hankinnan. Puolustusvoimat ei kuitenkaan antanut periksi. Taisteluhekoja tyrkytettiin uudestaan vuoden 2001 selontekoon. Me vihreät olimme silloin hallituksessa ja pidimme huolen siitä, ettei taisteluhelikoptereita mainittu selonteossa lain-kaan. Samalla kannalla olivat silloin demarit ja vasilit.
       Puolustusvoimat eivät edelleenkään antaneet periksi. Kansanedustajia alettiin pehmittää kokoamalla helikopterityöryhmä ja ryhtymällä kutsumaan taisteluhekoja "saattohelikoptereiksi". Niillä piti turvatta-man kuljetushelikoptereilla tapahtuvia kuljetuksia. Kuuluin tai taidan kuulua edelleenkin tähän hekotyö-ryhmään. Pedagogisesti sen työ on ollut hyvin suunniteltua: ensin on kerrottu asiat tarkkaan päivälehdissä ja sitten samat asiat on kerrattu päivän, parin päästä aamupalavereissa kansanedustajille.
        Se tuli alkujaan selväksi, että kaiken kaluston tulee olla nato-yhteensopivaa. Ranskassa valmistetta-vat NH-90-kuljetuskopterit ovat sitä. Esitellyt vaihtoehdot taisteluhekoiksi olisivat sitä. Nyt kuitenkin kehitettäisiin siis puolustusvoimain työryhmän ehdotuksen mukaan amerikkalaisia Hornet-hävittäjiä hyökkäysaseiksi varustamalla ne ilmasta maahan ammuttavilla ohjuksilla ja liitopommeilla. Tällainen ratkaisu sopisi tietenkin erikoisen hyvin Naton päämajalle. Nato-yhteensopivuus amerikkalaisella varus-tuksella vain entisestään korostuisi. Mitä se Lipponen äskettäin sanoikaan: "On vain ajankysymys, koska Suomi on Naton jäsen".
      Ajatus taisteluhelikopterihankinnoista synnytti eduskuntaan myös "taisteluhekohaukat", jotka saivat suorastaan "sen" kertoessaan valmiusyhtymien kiitämisestä kohteeseensa; "keskellä kuljetuskopteri ja rinnalla taisteluhekoja" ikään kuin Vietnam-leffoissa. Kun edellä kuvattu uusi viesti kiiri äskettäin pää-esikunnasta, niin nämä haukat olivat kuin siipisulkansa menettäneet oikeat haukat. Hyvä, että pystyssä pysyivät.
       Kuinkahan uusi asetelma kuvataan maanpuolustuskursseilla, kun kuopattua hanketta kuvattiin ylisanoilla. Ei kuitenkaan hätää, kuulijat ovat vaihtuneet.

Takaisin