Puhe valtiopäivien avajaiskeskustelussa 10.2.2005
ARVOISA PUHEMIES!

Hallitus hyväksyi ensin menosääntönsä, sitten tiukat budjettikehyksensä ja teki vaalikauden veropoliittiset ratkaisunsa. Reilua, sillä tuomiopäivään on aikaa jäljellä enää pari vuotta. Mainitun lisäksi on tiedossa paljon muutakin. Hallitusohjelmassa asetettu tavoite 100 000 uudesta työpaikasta tällä vaalikaudella ja työllisyysasteen nostaminen 66,3 prosentista 70 prosenttiin eivät tule näiden kahden vuoden aikana toteutumaan. Valtion tilinpäätökset ovat alijäämäisiä ilman omaisuuden myyntituloja.
     Asiat olisivat toisin, jos harmaa talous ei veisi edelleen tuloista päältä 2500 miljoonaa euroa vuodessa. Jotakin aivan olennaista on jäänyt tekemättä. Se, mitä sisäministeri Kari Rajamäki on innostuksella tehnyt, ei ole riittänyt ja riittävä. Oireellista on, että pääministeri on jo kiirehtinyt todistamaan, ettei vuoden 2007 budjetissa tehdä menoleikkauksia. Asia siis askarruttaa kovin pääministerin mieltä.
       Jotain hallituksen paletista on puuttunut. Se on tietenkin työreformi. Se sama jolla demarit kiskaisivat kerran jo vaalivoitonkin. Nyt työreformin isä on kuitenkin puhunut. Punamulta tulee muuttamaan työmarkkinatukea vastikkeelliseksi. Tämä on pääministerin mukaan sekä yhteiskunnan että työttömien ihmisten etu.
       Työmarkkinatuen muuttamisella vastikkeelliseksi on hyvät puolensakin, mutta ennen sitä pitää ratkaista monta muuta asiaa. Työpaikkojen tarjontaa on ratkaisevasti lisättävä. Työtön tarvitsee työpaikan. Työvoiman kaikkinaista kysyntää on siis lisättävä. Kunnille pitää antaa yleinen mahdollisuus välittää työntekijöitä myös yksityiselle sektorille. Kunnathan joutuvat jo nyt kantamaan suurimman taakan työttömyydestä. Jos työmarkkinatuen vastikkeelliseksi tekeminen toteutetaan hallituksen kaavailemalla tavalla, merkitsee se kuntien menojen rajua kasvua. Taloudellista taakkaa siirrettäisiin valtiolta kunnille tilanteessa, jossa niiden taloudellinen kantokyky muutoinkin nilkuttaa. Eräät kunnat kaavailevat jo joukkolomautuksia. Tässä nähdään, että seuraavat eduskuntavaalit ovat kahden ja seuraavat kunnallisvaalit kolmen ja puolen vuoden päässä. Politiikka on kovin raadollista puuhaa.
        Demarien rooli tässä operaatiossa on vähintään mielenkiintoinen. Puoluesihteeri Heinäluoma tuhosi edellisellä kerralla työreformin ja toteuttaa sitä nyt yhdessä työreformin isän kanssa. Puolueensa puheenjohtajana hänen verbaalista lahjakkuuttaan koetellaan tulevissa vaaliväittelyissä.

Takaisin