Juhlapuhe Patelan venneilijät ry:n 20-vuotisjuhlassa 13.8.2005
ARVOISA JUHLAVÄKI!

Aluksi haluan onnitella juhlivaa seuraa kahdesta menestyksen vuosikymmenestä. Yhdistyksenne on ollut näkyvä ja kuuluva toimija kaupunginosassamme. Näin pitää ollakin historiallisesti merkittävässä merenrantayhdyskunnassa. Sijainti ja historia velvoittavat. Yhdistys perustettiin suomalaisen yhteiskunnan runsaudensarven aikana. Maamme oli selvinnyt Korpilammen hengessä 1970-luvun inflaatioista ja vuosikymmenen jatkuneesta työttömyyden kasvusta. Seuran perustamisen aikoihin rahamarkkinat vapautettiin tavalla, joka saatiin vaikuttamaan taivaanportit aukaisevan aikakauden alulta. Silloin 380-vuotias Oulu ei jäänyt tämän tunnelman, sanoisinko suorastaan huuman ulkopuolelle. Meno oli vauhdikasta niin keskikaupungilla kuin täällä kaupungin pohjoisrajan tuntumassakin, entisellä Haukiputaan kunnan alueella.
     Uni päättyi 1990-luvun avautuessa. Kasinopeliksi kääntynyttä taloudellista nousukautta seurasi syvä taloudellinen lama, joka oli täällä Suomessa muita pohjoismaita vaikutuksiltaan voimakkaampi. Konkurssiaalto vei paljon hyviäkin yrityksiä ja niiden työpaikkoja, niin kävi meidänkin alueellamme. Oulun kaupunki kuuluu niihin yhdyskuntiin, joissa laman tuottama työttömyys on pysynyt jatkuvasti valtakunnan ja ympäröivän maakunnan työttömyyttä korkeammalla tasolla. Tämän luomia yhteiskunnallisia ongelmia on lievittänyt ja koko kaupungin tilaa tasapainottanut menestyksemme teknologiakaupunkina.
      400-vuotiaan kaupunkimme elämää luonnehtivat yhtä aikaa - kuten kaikkia muitakin yhteiskuntia - valot ja varjot. Kaupungin omalla virallisella organisaatiolla on oma roolinsa tasapainoisen elämänmenon kehysten luomisessa, mutta ratkaisevaa on lopulta kuitenkin se, mitä tapahtuu kansalaisyhteiskunnassa kaupunkilaisten keskuudessa. Vapaaehtoisuuteen perustuvat yhdistykset ja muut yhteenliittymät luovat kaupunginosan ja muun sellaisen alueen hengen. Sellaisen puitteissa oppii tuntemaan alueen asukkaita ja löytämään heitä, joita lähellä ovat omia harrastusalueita koskevat asiat. Yhdessä perustettu yhdistys luo jatkuvuutta ja helpottaa uusien henkilöiden mukaantuloa yhteisiin rientoihin. Kuluneiden kahden vuosikymmenen aikana on ollut suorastaan liikuttavaa seurata, kuinka naapurin Taiston matka suuntautuu kerta toisensa ja vuosi toisensa jälkeen venerantaan, jossa on tietenkin tapaamiselle sopivat tilat laiturin ja veneiden lisäksi. Tämä on sopiva paikka myös 20-vuotisjuhlien viettoon.
       Nämä kaksi vuosikymmentä, erikoisesti näistä viimeksi eletty, ovat kuluneet yleisellä tasolla maapalloistumisen, globalisaation merkeissä. Oulun kaupunginjohdonkin puheissa kansainvälistyminen ja sen edistäminen ovat kuuluneet niiden vakio-osuuksiin. Pateniemi koki ensimmäisen kansainvälisyysaikakauden sahan toiminnan aikana. Tuotteet lähtivät maailmanmarkkinoille meritse. Meritien ja takametsien puuvarojen vuoksi niin Pateniemen saha kuin Haukiputaan muutkin sahat oli tänne perustettu. Lastit haettiin sahan edustalla olevalta merialueelta. Merimiehet olivat tuttu näky sahanportin ja Pateniementien välisellä alueella. Minulla oli tilaisuus viettää ensimmäinen kesä tällä alueella vuonna 1956. Vain muutaman kymmenen metrin kävely sahan ylimestarien virka-asuntotaloista ja jo olivat merimiehet kysymässä, mistä saa "bieriä" ja "beeriä". Olut maistui tuolloinkin merimiehille. Tuo aikakausi on Pateniemen sahan ja merimiesten osalta takanapäin. Nyt kansainvälisyys tulee vastaan paitsi television välityksellä myös kaupunginosamme kaduilla, teillä ja linja-autoissa. Yhteiskuntamme on nyt aiempaa monikulttuurisempi ja monista kansalaisuuksista koostuva, aika aikaa kutakin.
       Viimeksi kuluneisiin kahteen vuosikymmeneen sisältyi toisistaan varsin suuresti poikkeavia yhteiskunnallisia ja taloudellisia tilanteita. Niistä syvä talouslama oli itse hankittu ja sen laskuja yhä edelleen yhteiskuntana itse maksamme. Koettu ei kuitenkaan ole mitään niille muutoksille, joita niin suomalaisella yhteiskunnalla kuin kaikilla muillakin maapallon yhteiskunnilla on edessään seuraavan kahden vuosikymmenen aikana. Maapallolla on havaittu, että fossiilisiin polttoaineisiin perustuva aikakausi on kääntymässä tai jo kääntynyt ehtoopuolelle, varastot tyhjenevät kiitolaukkaa. Maapallon on parissa vuosikymmenessä rakennettava uusiutuviin energianlähteisiin perustuva energiahuoltojärjestelmä. Jos se siinä epäonnistuu, seuraukset tulevat olemaan dramaattiset. Juuri nyt suurten teollisuusmaiden lehdistössä kannetaan valtavasti huolta tästä tosiasiasta. Suomalainen lehdistö sivuuttaa tuon keskustelun viileän rauhallisella hiljaisuudella. Ehkä sen sisällöstä päättävät ovat tiedostaneet sen, että maallamme on riittävästi pinta-alaa ja sopivan vähän kuluttajia, että tästä urakasta kansallisilta osilta selvitään noin vain. Sen pitäisi olla tiedossa, ettei Suomessa ole ainoatakaan raakaöljy- tai kivihiilivarantoa.
       Polttomoottoreita voimanvälittäjinä käyttäville veneilijöille tällä suurella energiataloudellisella muutoksella on kahdenlaisia vaikutuksia. Polttoaineiden reaalihinta tulee kohoamaan. Raakaöljypohjaisten tisleiden inflaatiolla ja valuuttakurssimuutoksilla korjattu hinta on jo kohonnut yli 1970-luvun energiakriisin tason. Polttoaineita tulee olemaan jatkossakin saatavissa, niiden laatu ja hinta vain ovat pysyvästi uudella tasolla. Tämä tarkoittaa, että aiempaa selvemmin itse kukin arvottaa sen, mihin hankkimansa eurot käyttää. "Venneily" on loistava harrastus, joten sen arvottanee täällä merenrannalla moni muiden harrastusten edelle.
       Energiahuoltoon väistämättömästi tulossa olevalla muutoksella tulee olemaan muutoinkin perustavaa laatua oleva muutos elämäämme yleensä ja rahankäyttöön erikoisesti. On selvää, että nyt joudutaan tarkoin miettimään ja suunnittelemaan yhdyskuntien rakenne niin, ettei energiaa tuhlata. Tämä velvoite kohdistuu toimijoina kuntiin. Tässä katsannossa äskettäin tehty ehdotus kaavoitusoikeuden antamisesta yksityisille maanomistajille on täydellisesti kuolleena syntynyt ajatus. Nythän pitää päinvastoin sovittaa palvelu-, asumis- ja työpaikkarakenteet entistä taitavammalla tavalla yhteen. Paikkakuntien keskinäinen houkuttelevuus ja toiminnallinen paremmuus tullaan ratkaisemaan entistä selkeämmin keskitetyn rakenteellisen suunnittelun ja niitä seuraavan valtuustokäsittelyn avulla. Todennäköisyys, että yksityisten maanomistajien itsenäisillä toimilla päästäisiin kokonaisuutena parempaan ratkaisuun, on pienempi kuin lottovoiton saaminen. Uutisköyhä kesä tuottaa kaikenlaisia ehdotuksia. Ruokolahden leijona sai seuraajakseen oman elukkansa, ankan, tänä kesänä.
      Uusi energiahuoltoaikakausi nostaa kansalaistoiminnan arvoon arvaamattomaan. Niissä valtioissa, joissa julkisen vallan tehtävät on karsittu minimiin muista kuin energiapoliittisista syistä, kolmannen sektorin ja muiden yhteenliittymien vapaaehtoisuustoiminta on noussut kukoistukseen. Sama tilanne on odotettavissa myös sitä tietä, että elinkustannusten reaalihinta nousee tuloihin suhteutettuna merkittävästi. Pateniemi, tuttavallisesti Patela, on valmiiksi rakennettuna lähes ihanteellinen yhteisö ottamaan vastuuta myös tässä katsannossa. Patelan venneilijöillä tulee olemaan oma vankka sijansa tässä uudessa todellisuudessa. Yhä useamman "taiston" ja "taistottaren" askeleet tulevat suuntautumaan venerantaan ja yhteisiin rientoihin. Kaikkea hyvää seuraavalle kahden vuosikymmenen  taipaleelle!

Takaisin